harmonicka-zahrada.cz


Keře opadavé listnaté – nakupujeme a vysazujeme, podle potřeby pohnojíme. Choulostivé druhy namulčujeme vhodným substrátem, nebo spadaným listím.

Korunky stromkových růží po opadu listí pročistíme, dlouhé výhony zakrátíme a celé zabalíme do netkané textilie, nebo jiného materiálu, který je ochrání před mrazem. Také zkontrolujeme úvazek k opoře. Nebo je po staru odvážeme od opory a ohneme k zemi. Korunku zahrneme půdou tak, aby krček byl pod vrstvou cca 15 cm vysokou.

Zkontrolujeme keřové růže. Některé ještě kvetou, pak odstraníme pouze odkvetlé a uschlé části. Ty se šípky pouze očistíme. Ostatní můžeme mělce seříznout. Řez růží nás čeká až v předjaří. U dřevitých pivoněk (Paeonia suffruticosa ) nahrneme zeminu ke krčku , tak aby byl 10cm pod povrchem a do ½ výšky keře zasypeme listím, aby nevymrzly.

Keře stálezelené listnatéchráníme před zimním sluncem zástěnami, před mrazem kompostovým mulčem. Stále je občas zaléváme . Kyselomilné přihnojíme rašelinou.

Stromy – také nakupujeme, vysazujeme, přivazujeme k opoře, chráníme před okusem . Pohnojíme draselnými hnojivy zvláště javory, které pak krásně vybarvují listy .